GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-04-2024 14:13

Lavuar Alanı Altında Gizli Bir Yerebatan Sarnıcı Keşfedildi!

Lavuar Alanı altında bulunan kömür deposu aslında bir Yerebatan Sarnıcı'na dönüştürülmüş. Bu şaşırtıcı keşif, Zonguldak'ın tarihi ve kültürel mirasına ışık tutuyor.

Lavuar Alanı Altında Gizli Bir Yerebatan Sarnıcı Keşfedildi!

Zaman, sarnıcın 19. yüzyılda bir İngiliz çimento firması tarafından inşa edildiğini ve o zamandan beri gizli kaldığını söylüyor. Sarnıcın, madencilik sırasında üretilen atık suları depolamaya ve filtrelemeye hizmet ettiği düşünülüyor.

Zaman, sarnıcın korunması ve işlevlendirilmesi için acil adımlar atılması gerektiğini savunuyor. Sarnıcın, Zonguldak'ın önemli bir turistik cazibe merkezi olabileceğini ve şehrin tarihi ve kültürel kimliğine katkıda bulunabileceğini söylüyor.

Zaman açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“ZONGULDAK YEREBATAN SARNICI…

İstanbul’da 532 yılında İmparator Justinianus tarafından inşa ettirilen Yerebatan Sarnıcı ünlüdür.

Zonguldak’ta cementasyon firmasının yaptığı Yerebatan Sarnıcının ünü bilinmez.

Zonguldak lavuar alanından geriye bir tek dekantasyon kuleleri kaldı gibi görülse de

Bu alanın altındaki kömür deposu çıkış merdivenleriyle birlikte İngiliz cementasyon firmasının yaptığı bir planlama harikası bu slime (şılam) sarnıcı böyle beklemektedir… Koruma kararlarına uyulmalı ve mutlaka işlev kazandırılmalıdır.

İŞİN DOĞRUSU

Son aylarda MÜKEMMEL bir çalışmayla içerideki su boşaltıldı. Depo temiz şekilde elde şimdi. Böyle bir yeraltı sanayi yapısı dünyada ender…(Ekrem Murat Zaman)

Zonguldak Nostalj” dedi.

 

WebmasterWebmaster