GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2024 12:03

Zonguldak'ta Engelliler Haftası Coşkulu Törenle Kutlandı!

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanlığı tarafından Engelliler Haftası kapsamında Valilik önünde tören düzenlendi.

Zonguldak'ta Engelliler Haftası Coşkulu Törenle Kutlandı!

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanlığı tarafından Engelliler Haftası kapsamında Valilik önünde düzenlenen törene, Zonguldak protokolü ve vatandaşlar katıldı. Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ardından Zonguldak Engelliler Derneği Valilik anıtına çelenk bıraktı.

Dernek Başkanı Hüseyin Şirin, yaptığı konuşmada engellilerin sorunlarına değinerek, "Engellilerin rapor alması ve engel oranları düşürüldü. Engelli olduğu halde yüzde 40 engel raporu almayan engelliler maalesef zor durumda kaldı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan sağlık uygulama tekniği engelliler açısından büyük sıkıntılar yarattı. Kronik hastalar, yaşlılar daha zor koşullarda hayat sürdürmek zorunda kaldı. Yararlanma hakları kısıtlanırken destek fiyatları maalesef enflasyon karşısında tamamen yok olmuş durumda." dedi.

Şirin ayrıca, "Birleşmiş Milletler artık temel bir ülkesine düşünen, insana yaraşır bir yaşam için gereken adımları mutlaka atılmalı ve engellilerin insan yaşama hakkı hayata geçirmelidir." diyerek engellilerin yaşadığı sorunlara çözüm bulunması çağrısında bulundu.

 

WebmasterWebmaster