GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-11-2023 13:11

Demir: ‘Zonguldak göreceği kadar dibi gördü’

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, ekonomi ve Zonguldak’ta yapılan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Demir: ‘Zonguldak göreceği kadar dibi gördü’

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, “2022 ilçe verileri açıklandı. 28-27’inci sıradayız. Bu süreç dünyanın küreselleştiği Zonguldak’ın değilimi ıskaladığı zamandır. Zonguldak göreceği kadar dibi görmüştür. Geleceği parlaktır. Toparlanmaktadır. 2 yıl içerisinde Filyos Limanımız acil ticaret açılacaktır” dedi.

Gökçebey’de işsizlik sorununu kaldıracak bir proje olduğunu ifade eden Başkan Demir, “Devrek Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte bu projeyi geliştirdik. Çok yakın teşvik sistemini burada uygulayacağız. Çaycuma OSB ile kıyasladığımızda da 2 bin kişilik bir istihdam yaratılacak. Gökçebey İlçesinin işsizlik sorununu ortadan kaldırılacak” diye konuştu.

‘Zonguldak göreceği kadar dibi gördü’

Zonguldak’ın göreceği kadar dibi gördüğünü belirten Başkan Demir; Bölgeyle ilgili fikirler var. Battık gittik diyenler var. Dolayısıyla biz memleket meselesi duygusal meselesi. Objektif bakış açısıyla tespitleri yapmalıyız. Memleket ne durumda ne yapmalıyız. Zonguldak, Bartın ve Karabük BAKKA 3 il birlikte çalışılıyoruz. Bölgeyle en detaylı tespitler BAKKA’nın yaptığı planlardır. Bölge planı. Son derece bizim için önemli. Çok geniş toplum kesimleriyle istişare halinde. 20024-2028 sektörel gelişim. Güç birliği ve lobicilik. Sektörel gelişim kastımız malumunuz Zonguldak’a Filyos projesi. Bizden önce ki oda başkanlarınız. Düzce ili de sanayi yatırımlarına doyduğu ilan etti. Marmara da yer bulamayan bir sanayi akını var. Bu iki sanayi akımı Zonguldak ev sahipliği ile ilgili avantajları var. Sanayi yatırımları sıra bekliyorlar. Sanayi trendini doğru düzgün planlamalıyız. Bireysel olduklarında doğru kullanmayabilirler. Düzenli sanayi alanları oluşturmak gibi başlığımız var. Yeşil dönüşüm mavi büyüme. Turizm ve geliştirme gibi ödevimiz var. Zaman zaman bir araya geliyoruz. İlin ekonomisini planlarken bu bütünlük içinde hareket etmekte fayda var. Mesleki teknik eğitimde hala istediğimiz durumda değiliz. Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Ticaret ve Sanayi Odası söz sahibi haline geldi. Biraz gözden düşmüş bir mesleki teknik eğitim sistemi var. Çeşitli burs programları uyguluyoruz. Tekrar cazip hale getirmeyi planlıyoruz. Tarım ve hayvancılık alanında kooperatifçilik yapamıyoruz. Yaşanılabilir mekanlar. Zonguldak Kömürle varolmuş bir memleket. Bir maden şantiyesi gibi planlanmış. Belli bir örnek uygulamaları yapılıyor. İkinci dünya savaşına girmemize rağmen 1940 yıllarında müthiş bir göç ve gece kondulaşmadan bahsediyoruz. Belediyelerimiz güzel projelere imza attılar. Lavuar Alanı'nı da şehir merkezine katacak. Projeleri arttırarak yaşam kalitesini arttırmak durumdayız. Zonguldak Türkiye’nin altıncı vilayeti. En gelişmiş altıncı vilayetiz. 1991 yılında Yüz bin kişi toplandık Ankara’ya yürüdük. Ben onlardan değilim. Zonguldak’ın nereden nereye geldiğini görüyoruz. 2022 ilçe verileri açıklandı. 28’inci sıradayız. Bu süreç dünyanın küreselleştiği Zonguldak’ın değişimi ıskaladığı zamandır. Zonguldak göreceği kadar dibi görmüştür. Geleceği parlaktır. Toparlanmaktadır. 2 yıl içerisinde Filyos limanımız acil ticarete açılacaktır.

‘Gökçebey’de işsizlik sorunu ortadan kalkacak’

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, Gökçebey’de işsizlik sorununun ortadan kalandan proje olduğunu söyleyerek, “

Daha ölçekli sanayi yatırımlarına başka yerler bulmamız gerek. Organize sanayi bölgelerine sanayi sitelerine ihtiyacımız olacak. Gökçebey İlçesi karşımıza çıktı. Devrek Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte bu projeyi geliştirdik. Çok yakın teşvik sistemini burada uygulayacağız. Çaycuma OSB ile kıyasladığımızda da 2 bin kişilik bir istihdam yaratılacak. Gökçe’bey İlçesinin işsizlik sorununu ortadan kaldırılacak”diye konuştu.

‘En geride olan bölge Kilimli’

En geride olan bölgenin Kilimli olduğunu ifade eden Başkan Demir, “En geride olan bölgemiz Kilimli. Kilimli ekonomik anlamda çöküntü içerisinde. Ormanlık arazisi DSİ kısıtlaması. Denizden dolgu yaparak arazi dolduruyoruz. Dolgu ile alan elde etmek mümkün. Alacağız mevkisi. Uzun yıllar TTK atıklarını buraya döktü. Kendiliğinden dolmuş bir alan. Lavuar alanın döküldüğü alan olarak kullanılmış. Kilimli yatırım üssü ile 1400 dönüm Çaycuma OSB alanı gibi edeceğimiz bir alan. Kilimli İlçesinde ekonomik faaliyetin söndürülmesi bir alan var” dedi.

WebmasterWebmaster