GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-02-2024 18:50

ALTIN ÇİLEĞE YOĞUN İLGİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dönem meşhur ettiği altın çilek manavlarda yerini aldı.

ALTIN ÇİLEĞE YOĞUN İLGİ

Bir dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın meşhur ettiği altın çilek manav tezgahlarında yerini aldı. 150 liradan satılan altın çilek vatandaşlar tarafından ilgi görüyo. Paket hâlinde satılan Altın Çilek’in faydaları ile saymakla bitmiyor. Diyabetten

 

VİTAMİN DEPOSU 

 

Türkiye'de de birçok bölgede yetiştirilebilen 'Altın çilek' ve halk arasında yer kirazı olarak bilenen Altın Çileğin faydaları saymakla bitmiyor. İşte güçlü yağ yakıcı Altın Çilek'in saymakla bitmeyen faydaları:Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.

Kilo vermeye yardımcı özelliğiyle bilinir.Diyabet ( şeker) hastalarına faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Antioksidan açısından zengindir. Kalp, verem ve idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olarak önerilir. C,B1,B2,B3 ve keroten gibi vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir meyvedir.Potasyum değeri oldukça yüksektir.Kalsiyum açısından zengindir ve bu nedenle okul öncesi çocukların gelişimi için önerilmektedir. Metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını düzenlemede pozitif etkileri vardır. Kalorisi azdır. Sindirim sistemindeki parazitleri yok etmeye yardımcı olur. Aromasından dolayı pastacılık, dondurma aroması olarak ve marmelat yapımında kullanılır. Meyve salatalarında, tatlılarda ve turtalarda kullanılabilir. Cildi güneşten korumada ve cilt kanseri tedbir olarak deri gerici özelliği olduğundan, yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur. Kanda bulunan fazla ürik asitin atılmasına yardımcıdır.İçerisinde 8 ayrı alkolid bulunmaktadır. Bu alkolidler bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Kanı arındırmaya ve görme sinirlerini yapılandırmaya yardımcı olur. Prostat ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.

WebmasterWebmaster